Laki - Horiace Ovce

Prejsť na obsah
Miro "LAKI" Sloboda "53"
kto JE
Miroslav Sloboda (narodený 6. 4. 1978) sa prvýkrát na motocyklových pretekoch predstavil v roku 2007. Spočiatku jazdil na agentúrnych podujatiach, no jeho túžba po súťaživosti ho čoskoro priviedla na podujatia majstrovstiev Slovenskej republiky a medzinárodného seriálu Alpe Adria Road Racing Championship.
V oboch seriáloch dosiahol pozoruhodné výsledky, no preteky na špeciálnych okruhoch typu Slovakia Ring, Hungaroring či Masarykov okruh v Brne nevyhovovali celkom jeho naturelu. V roku 2014 sa rozhodol vyskúšať si preteky na prírodných okruhoch, konajúce sa v uliciach miest a na okresných cestách, ktoré boli kedysi bežnou súčasťou svetového šampionátu, no neskôr museli ustúpiť predsa len oveľa bezpečnejším uzavretým okruhom. Práve prírodné okruhy však v Európe v posledných rokoch zaznamenali úspešný comeback, pričom oproti tým špeciálnym sa môžu pýšiť nielen veľkým prílivom pretekárov, ale aj obrovským záujmom divákov, ktorí ich po celej Európe navštevujú v počte desiatok tisícov.
Hneď od svojho prvého štartu na prírodnom okruhu si Sloboda uvedomil, že práve adrenalín a atmosféra pretekov na týchto tratiach je presne to, čo celkom spĺňa jeho predstavu o správnom pretekaní sa na motorke. Za dva roky jazdenia na českých a slovenských prírodných okruhoch nazbieral množstvo skúseností, prišli prvé úspechy, pódiové umiestnenia, víťazstvo v Ostrave a túžba vyskúšať, ako takéto podujatia vyzerajú v zahraničí. V roku 2016 a 2017 sa predstavil vo fínskej Imatre, kde sa preteky konali na kedysi kultovom okruhu, ktorý bol dlhé roky súčasťou svetového šampionátu.
Slobodove túžby však smerovali ešte ďalej. V roku 2017 sa ako prvý slovenský pretekár v histórii predstavil na legendárnom 60-kilometrovom okruhu Mountain Course na Ostrove Man v Írskom mori, na najnáročnejšej motocyklovej trati, ktorá každoročne láka stovky jazdcov z celého sveta, pričom pri pokuse pokoriť ju prišlo za uplynulých sto rokov o život viac 250 motocyklových pretekárov... Na podujatí Manx GP zajazdil Sloboda úspešne nielen v pretekoch nováčikov, kde obsadil 9. miesto, ale aj v triede do 600 ccm (Junior Manx GP), keď porazil oveľa skúsenejších súperov a v cieli bol spomedzi 80 štartujúcich na 30. mieste. Okrem spomenutých podujatí sa Sloboda v posledných dvoch rokoch úspešne predstavil aj na vybraných podujatiach medzinárodného seriálu IRRC (International Road Race Championship).
V jubilejnom ročníku prebiehajúcom od 18. do 31. augusta 2018 vyšiel na trať aj slovenský zástupca, konkrétne Miroslav „Laki“ Sloboda (40), pre ktorého to bola už druhá účasť na Manx GP.
A ako vníma samotnú trať Mountain Course, ktorú mnohí označujú za najnáročnejší motocyklový okruh? „Tá trať vás jednoducho dostane, zaryje sa do srdca. Keď ste doma, nemyslíte na nič iné, iba na to, ako sa tam vrátiť. Zákruty v maximálnej rýchlosti, lety vzduchom pri rýchlostiach cez 200 kilometrov za hodinu sú veci, ktoré si neskutočne užívate. Túžba byť rýchlejší je silná. Veľakrát musím sám seba krotiť, aby som to neprehnal, čo býva náročné. Nie je tam totiž s vami nikto, kto by vás upozornil. Je to iba na vás. A to tiež nie je jednoduché.“
V pretekoch triedy junior, ktoré sa jazdili 29. augusta, obsadil nakoniec 20. miesto, čo je zlepšenie oproti minulému roku o 10 priečok. „Spokojnosť. Podarilo sa mi rozložiť sily na celé preteky. Zasa som o kúsok skúsenejší,“ hodnotil svoj výkon.
Ešte lepší výsledok sa Mirovi poradil 31. augusta v kategórii senior. Umiestnil sa na 16. mieste a vytvoril si aj svoj osobný rekord na okruhu 19:16,674. „Čas na kolo sa mi podarilo vylepšiť na 19:16, takže už to bol masaker,“ skonštatoval slovenský pretekár, ktorý si tak z ostrovu Man odniesol dve repliky hlavnej trofeje. Jej predlohou je bohyňa víťazstva Niké.
Slovenský motocyklový pretekár Miroslav Laki Sloboda sa dočkal. Po dvoch úspešných štartoch na podujatí Manx Grand Prix na ostrove Man sa v roku 2019 ako prvý Slovák v histórii predstaví na pretekoch Tourist Trophy!
Šesťdesiat kilometrov merajúci najnebezpečnejší prírodný okruh na svete hostí najodvážnejších motocyklových pretekárov už od roku 1907, pričom si od viac ako 250 z nich vyžiadal tú najkrutejšiu daň… Ani to však neodrádza pretekárov od toho, aby sa pokúsili tento okruh pokoriť. Každoročne musia organizátori z kapacitných a bezpečnostných dôvodov odmietnuť desiatky záujemcov o štart, no slovenskému pretekárovi sa na toto podujatie vďaka svojim výkonom na Manx GP podarilo prebojovať. Sloboda sa predstaví hneď v dvoch triedach, v ktorých mu organizátori potvrdili štart. V triede Supersport a Lightweight. V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch tak Slobodu okrem fyzickej a technickej prípravy čaká zháňanie financií na zabezpečenie si účasti, čo rozhodne nebude jednoduché. Tréningy a samotné preteky sa tento rok na ostrove Man uskutočnia v dňoch 25. mája až 7. júna.
Miroslav Laki Sloboda:
„Bol som veľmi šťastný, keď mi prišlo potvrdenie mojej účasti na Tourist Trophy. Je to splnenie môjho najväčšieho sna. Účasť na tomto podujatí si pretekár musí vybojovať na dráhe, nedá sa nijakým spôsobom kúpiť a o to väčšiu mám radosť, že sa mi na pretekoch Manx GP podarilo presvedčiť o tom, že môžem štartovať aj na Tourist Trophy. V tomto čase pripravujeme s tímom motocykle pre nadchádzajúcu sezónu a ja zároveň pracujem na tom, aby som mohol svoju účasť na Mane zabezpečiť aj po finančnej stránke, čo bude mimoriadne náročné a z vlastných prostriedkov to stačiť nebude. Ďakujem všetkým mojim partnerom a kamarátom, vďaka ktorým som sa dostal až sem a zároveň chcem touto cestou osloviť ďalších motocyklových nadšencov, majiteľov firiem, ktorí by ma možno radi podporili na mojej ceste na Tourist Trophy. Myslím, že by pre nich mohlo byť zaujímavé mať logo svojej spoločnosti, ale pokojne aj meno súkromnej osoby na mojom motocykli pri tejto pre slovenský motoristický šport historickej udalosti. Ja zase na oplátku urobím všetko pre to, aby som dôstojne reprezentoval našu krajinu a aj svojich partnerov na tomto jedinečnom podujatí.“
V prípade záujmu o spoluprácu neváhajte Mira Slobodu kontaktovať na emailovej adrese lakirt53@gmail.com, alebo telefónnom čísle +421 905 544 103.
Galéria
2012 - Horiace ovce - horiaceovce@horiaceovce.sk
všetky práva vyhradené
Horiace Ovce
Bratislava / Bernolákovo
Slovensko
horiaceovce@horiaceovce.sk
Návrat na obsah